Szukaj
Kalendarz
  Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

edukacja

Szanuj zdrowie, masz tylko jedno

Popularne powiedzenie mówiące o tym, aby szanować zdrowie, ponieważ ma się je tylko jedno, jest aktualne i do dnia dzisiejszego na całym świecie. Nabiera jednak zupełnie nowego znaczenia w kontekście nowoczesnego trybu życia, gdzie ludzie nie mają czasu, aby dbać o swoje zdrowie, ponieważ skupiają się na zupełnie innych rzeczach. Jak więc szanować swoje zdrowie w czasach, gdy wszystko działa przeciw nam i gdy z każdej strony jesteśmy kuszeni do tego, aby zrezygnować ze zdrowia na rzecz jakiejś – zazwyczaj krótkotrwałej – przyjemności?
Przede wszystkim ważne jest tu posiadanie wyjątkowo silnej woli, dzięki której można się oprzeć ów różnorodnych pokusom i która pozwala nam mimo wszystko zachować i praktykować zdrowy tryb życia a w rezultacie szanować samo zdrowie. Warto również czasami przestać być modnym i przestać postępować zgodnie z aktualnymi trendami, jeśli godzą one w zasady zdrowego postępowania. Chodzi tu przede wszystkim o takie postępowanie jak unikanie noszenia czapki i szalika w czasie zimy, ponieważ są one niemodne czy ubieranie się niestosownie do pogody (zbyt cienko, zbyt grubo), byle tylko dostosować się do aktualnej mody. Niestety wiele osób nie docenia i nie szanuje dobra, jakim jest własne zdrowie, czego naturalną przyczyną jest zapadanie na wiele różnych chorób, niekiedy wyjątkowo tragicznych i kończących się przedwczesną śmiercią. Jednak dopiero po zachorowaniu wiele osób uświadamia sobie, że mogłoby tego uniknąć, gdyby rzuciło palenie lub przestało nadużywać alkoholu, nie mówiąc już o braniu narkotyków czy korzystaniu z innych używek. Poważny błąd w uświadamianiu społeczeństwa o ogromnej wartości zdrowia tkwi jednak już w samym procesie edukacyjnym. Dzieci nie są już uczone o tym, jak dbać o zdrowie, zachowywać higienę i jak prowadzić zdrowy tryb życia. Brak edukacji na ten temat w przedszkolu czy w szkole podstawowej skutkuje następnie negatywnymi efektami w przyszłości – gdy gimnazjaliści i w rezultacie licealiści nie mają potem zielonego pojęcia o tym, jak o ów zdrowie dbać i na czym polega jego szanowanie.