Szukaj
Kalendarz
  Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Przemiany tłuszczowe

image W latach czterdziestych naszego stulecia rozwinęły się badania nad przemianą tłuszczową i mechanizmem powstawania miażdżycy tętnic. Stwierdzono, że w krajach, gdzie spożycie tłuszczów zwierzęcych jest minimalne, miażdżyca prawie wcale nie występuje, za to jest ona wybitnie rozwinięta w społeczeństwach bogatych, spożywających dużo tych tłuszczów. Głównym winowajcą jest zawarty w tłuszczach zwierzęcych cholesterol, który po tłustych posiłkach krążąc w nadmiarze we krwi osadza się w wewnętrznej wyściółce tętnic, uszkadzając ją i prowadząc do powstawania ognisk miażdżycowych; w ogniskach tych następnie osadzają się również sole wapnia. Karmiąc zwierzęta doświadczalne cholesterolem wywoływano u nich miażdżycę tętnic. Trzeba jednak podkreślić, że cholesterol może być również wytwarzany w organizmie i przy pewnych zaburzeniach wewnętrznej gospodarki ustroju poziom jego we krwi może być wysoki nawet przy małym jego spożyciu. Mechanizm powstawania miażdżycy nie jest bynajmniej prosty i w grę wchodzą różne czynniki, można jednak z całą pewnością stwierdzić, że zbyt kaloryczne odżywianie z nadmiarem tłuszczów zwierzęcych stanowi czynnik przyczynowy pierwszorzędnej wagi.