Szukaj
Kalendarz
  Wrzesień 2017
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  252627282930  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Medycyna

Nowe trendy w medycynie

Na szczęście już dawno minęły czasy, w których schorzenia leczono u znachorów, a medycyną zajmowały się zwykle najstarsze w wiosce kobiety, zwane później – zresztą całkowicie niesłusznie – czarownicami. Dzisiaj wystarczy zadzwonić do rejestracji przychodni czy gabinetu lekarskiego, umówić się na wizytę i po prostu na nią przyjść, aby uzyskać kompetentne informacje na temat naszego stanu zdrowia. A także aby dostać poradę co do tego, jak się wyleczyć z jakichś uporczywych dolegliwości, które zaczęły nas ostatnio nękać.
Jednak rozwój medycyny nie wiąże się jedynie z całkowitym odejście od znachorskiego leczenia na rzecz profesjonalnej medycyny praktykowanej w szpitalach i w przychodniach przez wykwalifikowanych lekarzy. Jej rozwój trwa cały czas, głównie w dziedzinie chirurgii, gdzie stosowane są już mikro kamery służące do wewnętrznych, nieinwazyjnych badań. Można go zaobserwować również z dziedzinie neurologii, gdzie wykorzystywane są z kolei bardzo specyficzne leki tworzone na bazie ludzkich tkanek – oczywiście zdobytych w sposób całkowicie legalny i w pełni etycznych. Inną kwestią jest zdefiniowanie współczesnych trendów w medycynie, w której coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne roboty wykonujące większość pracy za lekarzy. Dzięki temu znacznie spada ryzyko popełnienia lekarskiego błędu, a wiele zabiegów wykonywanych do tej pory w formie operacyjnej zamienia się w nieinwazyjne zabiegi, po których pacjent już następnego dnia może wyjść do domu. Medycyna rozwija się również w kwestiach medycyny estetycznej (przeszczepy skóry, polepszanie wyglądu, wygładzanie zmarszczek, powiększanie biustu); medycyny naturalnej (zastąpienie farmaceutyków bezpieczniejszymi mieszankami ziołowymi); czy medycyny onkologicznej (poszukiwanie lekarstwa na raka). Jednak najbardziej oczekiwanym na całym świecie punktem rozwój współczesnej medycyny jest przede wszystkim chwila, w której naukowcy i lekarze ogłoszą odkrycie skutecznego lekarstwa na AIDS lub przynajmniej opracowanie szczepionki, która chroniłaby przez tą śmiertelną chorobą.

Medycyna – nauka ratująca życie

Jest wiele zawodów uznawanych przez społeczeństwo za takie, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na ludzie życie i zdrowie. Wśród nich można wymienić przede wszystkim te sztandarowe – policjant, strażak czy lekarz. I to właśnie lekarze mają w tym wszystkim największy wpływ na nasze zdrowie, od nich również często zależy fakt, że chora osoba wyzdrowieje, a nawet czy będzie miała szansę na przeżycie. Z tego powodu, aby zostać lekarzem nie wystarczy skończyć kilkuletnich studiów i odbyć praktyk. Konieczne jest jeszcze zdanie bardzo trudnego egzaminu oraz etapu próbnego, trwającego – w zależności od wybranej przez studenta specjalizacji – od dwóch do czterech lat.
Nic więc dziwnego, że to właśnie medycyna uważana jest za typową naukę ratującą życie, ponieważ nawet niewykształcona medycznie osoba może uratować komuś życie i zdrowie, jeśli np. przejdzie wcześniej kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i wykorzysta go w praktyce. Jednak medycyna nie ogranicza się wyłącznie do szpitali, przychodni i przypadkowych aktów pomocy udzielanych np. słabnącemu na ulicy człowiekowi. Coraz częściej praktykowana jest ona w gabinetach prywatnych, gdzie lekarze przyjmują swoich pacjentów odpłatnie, udzielając im jednak medycznych porad i zlecając badania poza oficjalną kolejką obowiązującą w publicznym NFZ. Tutaj warto od razu zwrócić uwagę na fakt, jak negatywnie jest ta instytucja odbierana nie tylko przez samych lekarzy, ale również i pacjentów, którzy muszą niekiedy kilka lat czekać w kolejce na zabieg czy chociażby bardzo ważne, ale drogie badanie. Idąc do lekarza prywatnie unika się tych kolejek, chociaż oczywiście wiąże się to jednocześnie z koniecznością zapłacenia za zabiegi, wizytę i badania z własnej kieszeni, na co niestety nie każdego stać. Często dochodzi więc do paradoksalnych sytuacji, w której lekarz ma związane ręce i nie może udzielić pacjentowi stosownej pomocy, ponieważ skończył mu się kontrakt z NFZ lub wykorzystał już przydzielony limit punktów. Chociaż więc medycyna ma ratować życie, często jest bezradna wobec biurokratycznych przepisów.