Szukaj
Kalendarz
Operacje plastyczne
    Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

    Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Dzienne archiwum: Luty 22, 2013

Udar mózgu

Udar mózgu staje się co raz to bardziej popularną chorobą z którą większość z nas przegrywa ostateczną walkę. Ale czym jest spowodowany udar mózgu? Przede wszystkim nadmierną kumulacją cholesterolu w naszym mózgu. Zły cholesterol jakby nie na to patrzeć może się gromadzić praktycznie wszędzie. Zaczynając od żył, które znajdują się blisko serca a kończąc na tych, które odchodzą od mózgu. Wtedy powstaje tzw. miażdżyca, która w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca lub wspomnianego wcześniej udaru mózgu. Niestety jak widzisz tak naprawdę wszystko obraca się wokół nadmiernej ilości cholesterolu. Zły cholesterol i jego nadmierna ilość jeszcze nikomu nie wyszła na dobre, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, iż złego cholesterolu w naszej krwi będzie więcej niż tego dobrego. A jak moglibyśmy to zmienić? Między innymi stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne.

To właśnie w ćwiczeniach fizycznych i diecie tkwi sukces. Jaką dietę dokładnie mam tutaj na myśli? Między innymi dietę bogatą w składniki odżywcze takie jak: witaminy, minerały i enzymy. A te można znaleźć w kosmicznych ilościach, właśnie w świeżych warzywach i owocach. Jeśli nasze komórki będą każdego dnia bombardowane przez znaczne ilości witamin i minerałów i będą się w nich wręcz taplać – wtedy bez wątpienia będziemy wręcz okazami zdrowia. Jest to jak najbardziej możliwe. Wiem z własnego doświadczenia, iż osoby, które spożywają sporą ilość warzyw i owców mało kiedy chorują. Dlatego wegetarianizm należy do jednych z najlepszych diet na świecie. Trzeba także pamiętać o tym, iż sporo dobrego robią również ćwiczenia fizyczne, które jakby nie na to patrzeć są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Jak widzisz, jeśli do naszego ciała włączymy właściwą dietę i do tego ćwiczenia fizyczne możemy zapomnieć o udarze mózgu. A jeśli w Twoim przypadku istnieje znaczne ryzyku co do powstania tej groźnej choroby – pozostaje Ci już tylko naprawianie tego, co zepsułeś, bo przecież zawsze istnieje szansa wyjścia z niej.

Medycyna – nauka ratująca życie

Jest wiele zawodów uznawanych przez społeczeństwo za takie, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na ludzie życie i zdrowie. Wśród nich można wymienić przede wszystkim te sztandarowe – policjant, strażak czy lekarz. I to właśnie lekarze mają w tym wszystkim największy wpływ na nasze zdrowie, od nich również często zależy fakt, że chora osoba wyzdrowieje, a nawet czy będzie miała szansę na przeżycie. Z tego powodu, aby zostać lekarzem nie wystarczy skończyć kilkuletnich studiów i odbyć praktyk. Konieczne jest jeszcze zdanie bardzo trudnego egzaminu oraz etapu próbnego, trwającego – w zależności od wybranej przez studenta specjalizacji – od dwóch do czterech lat.
Nic więc dziwnego, że to właśnie medycyna uważana jest za typową naukę ratującą życie, ponieważ nawet niewykształcona medycznie osoba może uratować komuś życie i zdrowie, jeśli np. przejdzie wcześniej kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i wykorzysta go w praktyce. Jednak medycyna nie ogranicza się wyłącznie do szpitali, przychodni i przypadkowych aktów pomocy udzielanych np. słabnącemu na ulicy człowiekowi. Coraz częściej praktykowana jest ona w gabinetach prywatnych, gdzie lekarze przyjmują swoich pacjentów odpłatnie, udzielając im jednak medycznych porad i zlecając badania poza oficjalną kolejką obowiązującą w publicznym NFZ. Tutaj warto od razu zwrócić uwagę na fakt, jak negatywnie jest ta instytucja odbierana nie tylko przez samych lekarzy, ale również i pacjentów, którzy muszą niekiedy kilka lat czekać w kolejce na zabieg czy chociażby bardzo ważne, ale drogie badanie. Idąc do lekarza prywatnie unika się tych kolejek, chociaż oczywiście wiąże się to jednocześnie z koniecznością zapłacenia za zabiegi, wizytę i badania z własnej kieszeni, na co niestety nie każdego stać. Często dochodzi więc do paradoksalnych sytuacji, w której lekarz ma związane ręce i nie może udzielić pacjentowi stosownej pomocy, ponieważ skończył mu się kontrakt z NFZ lub wykorzystał już przydzielony limit punktów. Chociaż więc medycyna ma ratować życie, często jest bezradna wobec biurokratycznych przepisów.