Szukaj
Kalendarz
Operacje plastyczne
    Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

    Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Miesięczne wpisy: Luty 2013

Nowe trendy w medycynie

Na szczęście już dawno minęły czasy, w których schorzenia leczono u znachorów, a medycyną zajmowały się zwykle najstarsze w wiosce kobiety, zwane później – zresztą całkowicie niesłusznie – czarownicami. Dzisiaj wystarczy zadzwonić do rejestracji przychodni czy gabinetu lekarskiego, umówić się na wizytę i po prostu na nią przyjść, aby uzyskać kompetentne informacje na temat naszego stanu zdrowia. A także aby dostać poradę co do tego, jak się wyleczyć z jakichś uporczywych dolegliwości, które zaczęły nas ostatnio nękać.
Jednak rozwój medycyny nie wiąże się jedynie z całkowitym odejście od znachorskiego leczenia na rzecz profesjonalnej medycyny praktykowanej w szpitalach i w przychodniach przez wykwalifikowanych lekarzy. Jej rozwój trwa cały czas, głównie w dziedzinie chirurgii, gdzie stosowane są już mikro kamery służące do wewnętrznych, nieinwazyjnych badań. Można go zaobserwować również z dziedzinie neurologii, gdzie wykorzystywane są z kolei bardzo specyficzne leki tworzone na bazie ludzkich tkanek – oczywiście zdobytych w sposób całkowicie legalny i w pełni etycznych. Inną kwestią jest zdefiniowanie współczesnych trendów w medycynie, w której coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne roboty wykonujące większość pracy za lekarzy. Dzięki temu znacznie spada ryzyko popełnienia lekarskiego błędu, a wiele zabiegów wykonywanych do tej pory w formie operacyjnej zamienia się w nieinwazyjne zabiegi, po których pacjent już następnego dnia może wyjść do domu. Medycyna rozwija się również w kwestiach medycyny estetycznej (przeszczepy skóry, polepszanie wyglądu, wygładzanie zmarszczek, powiększanie biustu); medycyny naturalnej (zastąpienie farmaceutyków bezpieczniejszymi mieszankami ziołowymi); czy medycyny onkologicznej (poszukiwanie lekarstwa na raka). Jednak najbardziej oczekiwanym na całym świecie punktem rozwój współczesnej medycyny jest przede wszystkim chwila, w której naukowcy i lekarze ogłoszą odkrycie skutecznego lekarstwa na AIDS lub przynajmniej opracowanie szczepionki, która chroniłaby przez tą śmiertelną chorobą.

Medycyna – nauka ratująca życie

Jest wiele zawodów uznawanych przez społeczeństwo za takie, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na ludzie życie i zdrowie. Wśród nich można wymienić przede wszystkim te sztandarowe – policjant, strażak czy lekarz. I to właśnie lekarze mają w tym wszystkim największy wpływ na nasze zdrowie, od nich również często zależy fakt, że chora osoba wyzdrowieje, a nawet czy będzie miała szansę na przeżycie. Z tego powodu, aby zostać lekarzem nie wystarczy skończyć kilkuletnich studiów i odbyć praktyk. Konieczne jest jeszcze zdanie bardzo trudnego egzaminu oraz etapu próbnego, trwającego – w zależności od wybranej przez studenta specjalizacji – od dwóch do czterech lat.
Nic więc dziwnego, że to właśnie medycyna uważana jest za typową naukę ratującą życie, ponieważ nawet niewykształcona medycznie osoba może uratować komuś życie i zdrowie, jeśli np. przejdzie wcześniej kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i wykorzysta go w praktyce. Jednak medycyna nie ogranicza się wyłącznie do szpitali, przychodni i przypadkowych aktów pomocy udzielanych np. słabnącemu na ulicy człowiekowi. Coraz częściej praktykowana jest ona w gabinetach prywatnych, gdzie lekarze przyjmują swoich pacjentów odpłatnie, udzielając im jednak medycznych porad i zlecając badania poza oficjalną kolejką obowiązującą w publicznym NFZ. Tutaj warto od razu zwrócić uwagę na fakt, jak negatywnie jest ta instytucja odbierana nie tylko przez samych lekarzy, ale również i pacjentów, którzy muszą niekiedy kilka lat czekać w kolejce na zabieg czy chociażby bardzo ważne, ale drogie badanie. Idąc do lekarza prywatnie unika się tych kolejek, chociaż oczywiście wiąże się to jednocześnie z koniecznością zapłacenia za zabiegi, wizytę i badania z własnej kieszeni, na co niestety nie każdego stać. Często dochodzi więc do paradoksalnych sytuacji, w której lekarz ma związane ręce i nie może udzielić pacjentowi stosownej pomocy, ponieważ skończył mu się kontrakt z NFZ lub wykorzystał już przydzielony limit punktów. Chociaż więc medycyna ma ratować życie, często jest bezradna wobec biurokratycznych przepisów.

Najpopularniejsze choroby

Chociaż trudno mówić o popularności w kontekście chorób i dolegliwości – bo w końcu co miałoby na ów popularność pracować? – to nie można nie stworzyć rankingu chorób najczęściej dotykających współczesne społeczeństwa. Do nich zależą zaś przede wszystkim choroby i dolegliwości zwane cywilizacyjnymi, czyli dotykające ludzi na całym świecie, choć nie występujące w formie epidemii oraz pandemii. Chodzi tutaj więc o takie choroby jak nowotwory, cukrzyce, zapalenia wątroby i trzustki, ale również AIDS – najbardziej śmiertelna i najbardziej niebezpieczna ze wszystkich współczesnych chorób.
Większości z nich można jednak bardzo łatwo uniknąć, jeśli tylko nie posiada się czynnika genetycznego zwiększającego ryzyko zachorowań. To niestety bardzo częsta przyczyna chorowania między innymi na cukrzycę typu drugiego, a więc wymagającej regularnego wstrzykiwania sobie insuliny. Jedynie w nielicznych przypadkach można są skutecznie zastąpić tabletkami, co ma zastosowanie głównie w przypadku dzieci, u których bardzo szybko odkrytą tą cywilizacyjną chorobę. Czynnik genetyczny nie występuje jednak w przypadku innych chorób o charakterze cywilizacyjnym – zachorowań na raka, AIDS czy dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem trzustki (głównie za przyczyną nadużywanie alkoholu). Dodatkowo wymienić trzeba choroby okresowe, związane na przykład z aktualnie panującą porą roku, jak angina czy grypa typowe dla czasu zimy oraz katary i kaszle spotykane na wiosnę (jako reakcja alergiczna). Choroby mogą występować również w kontekście danego regionu (być typowe wyłącznie dla ciepłych, równikowych klimatów, ale kompletnie nieznane w klimacie umiarkowanym). Takie choroby terytorialne są wbrew pozorom niezwykle groźne, ponieważ organizm nie jest przystosowany do tolerowania zupełnie nieznanych sobie wirusów i bakterii. Stąd między innymi tak liczne zachorowania Europejczyków powracających z tropików czy z wycieczek do krajów afrykańskich i odwrotnie – Afrykanów i mieszkańców Ameryki Południowej, którzy spędzali np. wakacje w Europie.

Zdrowy tryb życia – jak go praktykować

Każdy z nas chce być zdrowy i unikać chorowania na poważne dolegliwości, które mogłyby znacznie uprzykrzyć mu życie lub nawet wprawić je w stan poważnego zagrożenia (jak w przypadku chorób cywilizacyjnych). Niestety okazuje się, że zazwyczaj nie mamy żadnego wpływu na nasze zdrowie – możemy jedynie zrobić kilka rzeczy, aby utrzymać je w jak najlepszej kondycji. Wbrew pozorom nie trzeba wiele, aby prowadzić zdrowy tryb życia: wystarczy jedynie trzymać odpowiednią dietę, regularnie ćwiczyć, spać odpowiednią ilość czasu i nie przemęczać organizmu. Jednak jak to zrobić w czasach, gdy wszystko dzieje się szybko, a przeciętny człowiek bardziej skupia się na karierze i zarabianiu pieniędzy niż na utrzymywaniu zdrowego i optymalnego trybu życia?
Można na przykład ustalić sobie z góry grafik ćwiczeń na każdy tydzień i rygorystycznie się go trzymać – nawet brzydka pogoda, padający deszcz czy utrzymujący się w kwietniu śnieg nie mogą być wymówką do tego, aby danego dnia nie biegać lub darować sobie ćwiczenia na świeżym powietrzu. Jeśli zaś boimy się, że w czasie treningu złapiemy katar lub poważniej zachorujemy, zawsze można zamiast tego wybrać się na siłownię lub fitness, zastępując ćwiczenia na dworze ćwiczeniami w sali. Warto również zadbać o to, aby po każdym takim wysiłku odpowiednio wypocząć i zregenerować organizm, co wiąże się z zapewnianiem mu dostatecznej ilości snu. Co prawda każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na potrzebę snu, ale 6 godzin dziennie to absolutne minimum, aby mógł się on chociaż w części zregenerować. Regeneracja ta wiąże się również z zapewnianiem mu odpowiedniej ilości odpowiednich składników pokarmowych. Unikanie tłuszczy, cukrów oraz węglowodanów powinno być głównym założeniem każdej zdrowej diety i zdrowego odżywiania się. Trzeba również skończyć z podjadaniem między posiłkami, jedzeniem na noc (kiedy organizm się częściowo „wyłącza” i jego metabolizm nie działa tak płynnie jak za dnia), a także zrezygnować z różnego rodzaju używek. To właśnie one mają bowiem najbardziej negatywny wpływ na nasze zdrowie i sprawiają, że praktykowane zdrowego trybu życia może być bardzo utrudnione.

Szanuj zdrowie, masz tylko jedno

Popularne powiedzenie mówiące o tym, aby szanować zdrowie, ponieważ ma się je tylko jedno, jest aktualne i do dnia dzisiejszego na całym świecie. Nabiera jednak zupełnie nowego znaczenia w kontekście nowoczesnego trybu życia, gdzie ludzie nie mają czasu, aby dbać o swoje zdrowie, ponieważ skupiają się na zupełnie innych rzeczach. Jak więc szanować swoje zdrowie w czasach, gdy wszystko działa przeciw nam i gdy z każdej strony jesteśmy kuszeni do tego, aby zrezygnować ze zdrowia na rzecz jakiejś – zazwyczaj krótkotrwałej – przyjemności?
Przede wszystkim ważne jest tu posiadanie wyjątkowo silnej woli, dzięki której można się oprzeć ów różnorodnych pokusom i która pozwala nam mimo wszystko zachować i praktykować zdrowy tryb życia a w rezultacie szanować samo zdrowie. Warto również czasami przestać być modnym i przestać postępować zgodnie z aktualnymi trendami, jeśli godzą one w zasady zdrowego postępowania. Chodzi tu przede wszystkim o takie postępowanie jak unikanie noszenia czapki i szalika w czasie zimy, ponieważ są one niemodne czy ubieranie się niestosownie do pogody (zbyt cienko, zbyt grubo), byle tylko dostosować się do aktualnej mody. Niestety wiele osób nie docenia i nie szanuje dobra, jakim jest własne zdrowie, czego naturalną przyczyną jest zapadanie na wiele różnych chorób, niekiedy wyjątkowo tragicznych i kończących się przedwczesną śmiercią. Jednak dopiero po zachorowaniu wiele osób uświadamia sobie, że mogłoby tego uniknąć, gdyby rzuciło palenie lub przestało nadużywać alkoholu, nie mówiąc już o braniu narkotyków czy korzystaniu z innych używek. Poważny błąd w uświadamianiu społeczeństwa o ogromnej wartości zdrowia tkwi jednak już w samym procesie edukacyjnym. Dzieci nie są już uczone o tym, jak dbać o zdrowie, zachowywać higienę i jak prowadzić zdrowy tryb życia. Brak edukacji na ten temat w przedszkolu czy w szkole podstawowej skutkuje następnie negatywnymi efektami w przyszłości – gdy gimnazjaliści i w rezultacie licealiści nie mają potem zielonego pojęcia o tym, jak o ów zdrowie dbać i na czym polega jego szanowanie.